Skleroterapia

Home » Skleroterapia

Skleroterapia to metoda leczenia żylaków polegająca na podaniu do światła niewydolnej żyły substancji drażniącej, tzw. sklerosantu. Wstrzyknięcie środka chemicznego powoduje skurcz, zakrzep i kontrolowany stan zapalny ściany naczynia. W ten sposób, celowo wywołana reakcja zapalna prowadzi do zwężenia, obkurczenia, a następnie zwłóknienia i w efekcie trwałego zamknięcia żyły poprzez jej zarośnięcie.

Ważnym elementem skleroterapii jest postępowanie po zabiegu. Bezpośrednio po wstrzyknięciu leku stosuje się ucisk zewnętrzny, którego zadaniem jest zlepienie ścian żyły celem wykluczenia wstecznego przepływu krwi (refluksu), jaki występuje w niewydolnych naczyniach.

Do zamykania bardzo drobnych żyłek służy mikroskleroterapia. Tego rodzaju zabieg przeprowadza się przy użyciu okularów powiększających oraz bardzo delikatnych, mikroskopijnych igiełek.

Obserwowany w ciągu ostatnich lat postęp techniczny nie ominął także i skleroterapii.
USG z kolorowym Dopplerem, używane w gabinecie, umożliwia precyzyjną diagnostykę z nieinwazyjną wizualizacją naczyń.  W ostatnich latach w wyniku tego rozwinęła się echoskleroterapia, czyli technika skleroterapii, w której lek podawany jest do żyły pod kontrolą USG.